Ürgüp Gezilecek Yerler

Ürgüp Gezilecek Yerler

Ürgüp Gezilecek Yerler listesi, Nerede Konumu, Ürgüp Tarihi

Ürgüp gezisi düzenleyenlerin mutlaka ziyaret etmeleri gerekli olan bölgeler bulunmaktadır. Ürgüp, Kapadokya’nın en büyük yerleşim yerlerinden biridir. Ürgüp tarihi ile oldukça eski bir bölgedir. Özellikle Bizans döneminde bir dini merkez olmasından dolayı büyük bir önem taşımaktadır. İstanbul’la Kudüs’ü birbirine bağlayan İpek Yolu üzerindeki Nevşehir ilinin bir ilçesidir. Bu dönemlerin izlerini görebilmek için mutlaka Ürgüp gezisi düzenlenmelidir. Bu dönemlerin mimari özelliklerini görüp geçmişe ufak bir yolculuk yapabilmek mümkündür.

Tüm Kapadokya bölgesinin karakterini taşımakta olan içi oyulmuş kayalar burada yer almaktadır. Bu kayaların üzerine yapılan taş ev konaklar Ürgüp içerisinde oldukça yaygındır. Özellikle merkezinde bu evler çoğunluktadır. Bu taş evler üzerindeki işçilikler benzersizdir. Bu nedenle mutlaka Ürgüp ara sokaklarında gezilmeli ve bu evlerin sanatı görülmelidir.

Kapadokya’nın gece hayatı konusunda da en hareketli bölge Ürgüp bölgesidir. Bu ilçe oldukça kalabalık olması nedeni ile geceleri de oldukça hareketli ve kalabalık geçmektedir. Ürgüp’te her damak zevkine uygun olan restoranları, şarap evlerini görebilmek mümkündür. Kayadan oyma barlar ise özellikle bahar aylarında hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Ürgüp akşam gezilecek yerler bakımından da son derece zengin bir yapıya sahiptir.

Ürgüp Nerede, Konumu, Ürgüp Yol Tarifi
Ürgüp’te Nerelerde Gezilir Ürgüp Gezilecek Yerler

Ürgüp’te nereye gidilir?, Ürgüp Kapadokya nereler gezilir? sorusuna cevap olarak gezilecek yerlerin Listesi yapılabilcek en güzel aktivite bu yerleri yorulmadan gezmektir.

 • Paşabağ
 • Asmalı Konak
 • Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi
 • Mazı Yeraltı Şehri
 • Keşlik Manastırı
 • Turasan Şarapçılık
 • Temenni Tepesi
 • Ürgüp Müzesi
 • Mahzen Şarap Evi
 • Kapadokya Ebru Sanat Evi
 • Sobesos Ancient City
 • Damsa Baraji
 • Pancarlık Vadisi
 • Ürgüp Büyükakten Yeraltı Evi
 • Konstantin – Eleni Church
 • Urgup Musalla Camisi
 • Golgoli Tepesi
 • Manastır Vadisi
 • Mustafapaşa Yeni Cami
Kızılçukur Vadisi

Göreme sınırları içerisinde yer alan vadi manzarası ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Ürgüp Kızılçukur Vadisi güneşin batışının en güzel şekilde izlenebildiği bölgelerden biridir. Buraya sırf manzarasının güzelliği nedeniyle de gelinebilir. Ocak ve Ekim ayları arasında tüm dünyadan turistler buraya akın akın gelmektedir.

Kapadokya bölgesinde nadir görülmekte olan kızıl tüf kaya örnekleri de bulunmaktadır. Güneşin batışı manzarayı tamamen kızıla boyamaktadır. Vadide güneşin batışını izlemek isteyen ziyaretçiler buraya 2 saat erkenden gelmektedir. Ziyaretçiler manzaranın tadını çıkarabilmek için yanlarında Kapadokya Şarabı ve minder getirmektedir. Bu şekilde doğal güzelliğin tadını çıkarmaktadırlar. Tarihi dokusu ve doğal güzelliği ile tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmektedir.

Temenni Tepesi

Ürgüp görülecek yerler içerisinde yer alan Temenni Tepesi, Erciyes Dağı’nı kuşbakışı bir şekilde izleyebilme olanağı sunmaktadır. Bu tepe 80 metre yüksekliğe sahiptir. Tepenin üzerinde 1288 yıllarında ait olan Kılıçarslan için Vecihi Paşa tarafından yapılmış olan Osmanlı Dönemi’nden kalma 4.Kılıçaslan Alaeddin Keykubat anıt mezarlar bulunmaktadır. Tarihi açıdan büyük izler barındıran bir bölgedir.

Temenni Tepesi’nde insanlar genellikle çaput bağlayarak dilek dilemektedir. Bu bölgede süregelen bir alışkanlıktır bu. Bu bölge oldukça kutsal bir bölge olarak görülmesi nedeni ile böylesine bir gelenek devam ettirilmiştir. Bölgede yer alan taka mezarlar bölgenin kutsal sayılmasının ispatları içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda burada Aziz Yeorgios Kilisesi bulunuyor. Tepede gezi yaptıktan sonra dinlenebilmek için bölgede yer alan çay bahçeleri tercih edilmektedir.

Mazı Yeraltı Şehri

Tarihi izler barındırması nedeni ile Ürgüp’te gezilecek yerler listesinde başlarda yer almaktadır. Buraya gezi düzenleyenlerin mutlaka uğramaları gerekli olan bir bölgedir. İlçe merkezine 18 km uzaklıktadır. Mazi Köyü’nde bulunmaktadır. Diğer tüm yeraltı şehirleri gibi korunmak ve sığınmak amacı ile yapılmış olan bir şehirdir.

Burada ahırın ortasında hayvanlar için kayadan oyulmuş yalaklar yer alıyor. Banyo olarak kullanılmış mekanlar da bulunmaktadır. Banyo diğer yeraltı şehirlerinde görülen bir özellik değildir. Binlerce yıl öncesinde kullanılmış olan bölge tarihi açıdan oldukça önemli bir yere sahiptir.

Gomeda Vadisi

Ürgüp gezilecek yerler içerisinde bulunan Gomeda Vadisi 6 km uzunluğundadır. Bölgenin içerisinde Üzengi adında bir de dere bulunmaktadır. Dere civarları tamamen ağaçlardan oluşmaktadır. Gomedaadını sahip olduğu tarihi kalıntılardan almaktadır. Vadi içerisinde bulunan kükürtlü maden suyu kaynakları da yer almaktadır. Oldukça fazla sayıda kilise bulunuyor. Vadi içerisinde yürüyerek gezi yapmak isteyen kişilerin Ayvalı Köyü’nden giriş yapmaları gerekmektedir. Bu bölgeye özel aracı ile gelmek isteyen kişiler için özel araçla imkanı tanımaktadır, misafir otoparkı hizmetleri vermektedir.

Ürgüp Müzesi

Ürgüp gezilecek yerler Kapadokya tarihini anlayabilmek için önemlidir. Ürgüp müzesi de bu noktada tarihi ögeleri ile kişileri aydınlatmaktadır. İlçe merkezinde Temenni Tepesi’nde yer almaktadır. Hem arkeolojik hem de etnografik eserler burada bulunmaktadır. Oldukça zengin içeriklere sahip olması nedeni ile mutlaka ziyaret edilmesi gereklidir.

Müzenin merdiven, güney ve batı cephelerine pişmiş topraktan yapılan taş eserler kişilerin ziyaretine sunulmuştur. Giriş kısmında se 10 milyon yıl öncesine dayanmakta olan dişi mamut fosilleri bulunuyor. İnsanların henüz yaşamadığı dönemlere aittir. Bu kalıntılar Mustafapaşa kazılarında bulunmuştur. Ürgüp Müzesi’nde teşhir edilen eşyalar Helenistik dönem, Roma ve Bizans dönemlerine aittir. Hatta burada Eski Tunç Çağı’na ait olan eşyalar dahi görebilmek mümkündür. Çok çok eski dönemlere dair eşyalar bulunduğu gibi yakın dönem eşyaları da görebilmek mümkündür.

Açık Hava Müzesi

Ürgüp göreme gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır. Kapadokya’ya gelen herkesin muhakkak ziyaret etmesi gereklidir. Göreme gezilecek yerler içerisinde başı çekmektedir. 11.yüzyıldan kalan Kızlar ve Erkekler Manastırı bulunmaktadır. Çok katlı yapılardır. Aziz Basil Şapeli ise yine müze girişinde yer almaktadır. Kiliseleri ile mutlaka gezilip görülmesi gerekli olan bölgelerdendir.

Pembe Vadi

Ürgüp Avanos gezilecek yerler içerisinde yer alan bir vadidir. Burada peribacaları bulunmaktadır. Vadiyi gezen ziyaretçiler peribacalarını farklı siluetlere benzetmektedir. Tavşan, deve gibi farklı hayvanlara benzetilmektedir. Bu vadide güneşin batışı sırasında taşlar pembe renk almaktadır. Bu nedenle buraya Pembe Vadi adını almaktadır.

Hallaç Manastırı

Rahiplerin bölge halkına ilaç hazırladığı ve tedavilerin yapıldığı bir hastane manastırıdır. Ortahisar – Ürgüp yolu üzerinde bulunmaktadır. Kayalık geniş bir alanın oyulması ile inşa edilmiştir. 3 bölümden oluşan manastır 11.yüzyıl tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Nevşehir gezisi düzenleyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gerekli olan bölgelerdendir.

Damsa Baraj Gölü

Ürgüp ilçe merkezine 17 km mesafede bulunmaktadır. Çam ağaçları arasında yer alan bölgede gün boyunca oturulup dinlenilebilecek mesire yeridir. Doğal güzellikleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Aynı zamanda burada balık tutma imkanı da bulunmaktadır.

Ortahisar Etnografya Müzesi

Kapadokya yöresine ait olan çeşitli eserler burada sergilenmektedir. Eski belediye binası ve bir otelin restorasyonu ile hizmete sunulmuş olan bir müzedir. 12 oda şeklinde düzenlenmiştir. Ürgüp tatili yapanların mutlaka ziyaret etmeleri gerekli olan bir bölgedir. Yörenin ilk etnografik müzesi olma özelliği taşımaktadır. Tarım, dokumacılık, hamam, köy odası, pekmez yapımı, kına geceleri, yöresel kız isteme sahneleri mankenler üzerinde gösterilmiştir. Burada her bir odada farklı sergi görebilmek mümkündür.

Cemil Köyü

Cemil Köyü Türk ve Rum halkının bir arada yaşadığı yerler arasında bulunmaktadır. Anadolu ve Rum kültürü burada sıklıkla görülmektedir. Ürgüp ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. Rum evleri içerisinde bulunan kiliseler ile dikkatleri üzerine çekmektedir. 138 yıl önce kurulmuş bir bölgedir.

Ürgüp Hakkında Kısa Soru Cevap
Ürgüp Kaç Günde Gezilir?

Ürgüp, Nevşehir iline bağlı bir ilçedir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile içerisinde mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan bölgeler bulunmaktadır. Tam bir Ürgüp gezisi yapmak isteyen kişiler 2-3 günlük bir süreç içerisinde tamamını gezebileceklerdir.

Ürgüp’ü Hangi Dönemlerde Ziyaret Etmeli?

Ürgüp ziyaretleri için en güzel zamanların ilkbahar ve sonbahar ayları olduğu bilinmektedir. Doğal güzellikleri görebilmek ve keşfedebilmek için en uygun mevsimlerdir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.