Uçhisar Gezilecek Yerler

Uçhisar Gezilecek yerler, Yol Tarifi, Konumu, Uçhisar Güvercinlik Vadisi

Uçhisar gezilecek yerler konusunda araştırma yapanlar aslında pek çok bölge hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Uçhisar, Kapadokya’nın zirvesi olarak kabul edilirken buraya günü birlik turlar ya da kişisel araçlar ile ulaşılabiliyor. Diğer adıyla medeniyetler vadisi olarak adlandırılan Uçhisar’dan Kapadokya’nın en güzel manzarasına şahitlik edebilirsiniz. Öte yandan buradaki Uçhisar Kalesi adeta tarihsel bir şölen sunmaya devam etmektedir. Yazımızın devamında Uçhisar nerede, Uçhisar tarihi ve elbette Uçhisar gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Uçhisar Tarihi

Uçhisar tarihi hakkında net bilgiler bulunmamaktadır. Yani bu bölgeye ilk kimlerin yerleştiği ya da yerleşimin hangi dönemde başladığı tam olarak bilinmiyor. Fakat Kapadokya’ya ilk gelen kişinin Uçhisar’dan geçmesi gerektiği unutulmamalıdır. Burada yapılan Topaklı Höyük ve Aşıklı kazılarından elde edilen verilere göre Neolitik dönem ile Cilalı Taş Devri’ne ait bulgulara rastlanmıştır. Ayrıca Asur ve Hitit dönemlerine ait olan Anadolu’nun yazılı ilk tabletleri burada bulunmuştur. Haliyle ne kadar eski bir tarihe sahip olduğu bu tabletlerden anlaşılmaktadır. Üstelik ilk Hristiyanların gizlenmek için kullandığı Uçhisar Kalesi ve yer altı şehirleri bölgenin önemini artırmaktadır.

Anadolu Beylikleri de Uçhisar bölgesinde konumlanmıştır. Kadı Burhanettin Beyliği ile Selçuklu ve Karamanoğulları’nın yerleştiği bu bölgeden günümüze kadar gelen çeşmeler yer almaktadır. 1398 yılında ise Osmanlı topraklarına katılan Uçhisar hakkında şimdi de gezilecek yerleri inceleyelim.

Uçhisar Nerede Konumu Yol Tarifi

Uçhisar Nerede?

Uçhisar bölgesi, Nevşehir’in 6 km doğusundadır. Avanos’un 10 km güneyinde, Ürgüp’ün ise 12 km batısında yer almaktadır. Yaklaşık 40 metrelik yükseklikteki kayaların eteklerinde bulunan Uçhisar kasabası gerçekten bölgedeki görülmeye değer yerlerdendir.

Uçhisar Gezilecek Yerleri

Uçhisar Nereler, Gezilir Ne yapılır, Gezilecek Yerleri
  • Cevizli
  • Göreme Milli Parkı
  • Güvercinlik Vadisi
  • Karakale
  • Kuran Kalesi
  • Tığraz Kalesi
  • Uçhisar Kalesi şeklindedir.
Uçhisar Cevizli

Bu bölge peri bacaları deresi şeklinde adlandırılmıştır. Uçhisar Kalesi’nin kuzey bölgesine bakan bu alan aslında çok güzel bir trekking noktasıdır. Çünkü yürüyüş yapmak isteyenler genelde Cevizli’ye gelerek muhteşem bir manzarada vakit geçirebiliyor. Öte yandan Cevizli’deki peri bacaları çok katlı inşa edilen apartmanları andırmaktadır. Çünkü peri bacalarının içleri o dönemde oyulmuş ve özel sığınaklar inşa edilmiştir. Günümüze kadar gelmeyi başaran bu oyuklar da hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Cevizli’de çok sayıda hediyelik eşya dükkanı, kafe ve küçük pansiyon da bulunuyor.

Göreme Milli Parkı

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Göreme Milli Parkı, bölgeyi ziyaret edenlere adeta görsel bir şölen sunuyor. Muhteşem bir atmosfere sahip olan Göreme Milli Parkı’ndaki en önemli yapılar doğal olarak ilk Hristiyanları misafir eden peri bacalarıdır. Erciyes ile Hasan Dağı arasında kalan Göreme Vadisi hem kalabalık hem de sessiz bir kent görüntüsünü sergilerken adeta bir sanat eseri gibi görünen peri bacalarının en güzel seyir noktasıdır. Kayalara oyularak inşa edilen Hristiyan kiliselerini gezerken ılık bir rüzgar da sizlere eşlik ediyor.

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi aslında Uçhisar gezilecek yerler arasında çok önemli bir yere sahiptir. Muhteşem bir doğa yürüyüşünün yapıldığı bu vadinin iki farklı girişi bulunmaktadır. Yürüyüş yapmak isteyenler Uçhisar’dan Göreme’ye doğru hareket ederken burada Uçhisar Kalesi ziyaret edilebilir. Vadinin doğu kısmında ise çok sayıda güvercin yuvası sizleri karşılayacaktır. Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan bu vadinin çevresinden dolanan küçük dereye ise halk arasında Vasıl Deresi denilmektedir. Dereyi takip ederken 15 metre yüksekliğindeki şelalenin dinginleştiren sesine şahit olabilirsiniz.

Güvercinlik Vadisiyle ilgili yapılan araştırmalarda 9. yüzyıla kadar güvercin beslendiği ortaya çıkmıştır. Güvercinlerin kaya oyuklarına bıraktığı gübreler o dönemde freskleri onarmak ve renklendirmek için kullanılmış. Ayrıca bu gübreler üzüm bağlarında, yumurtaları da yine freskler üzerinde kullanılmıştır.

Vadinin kuzeybatı yamacında yalnızca güvercinlerin bildiği bir oyuk olduğu halk arasında söylenmektedir. Söz konusu oyuğun girişinin sadece güvercinler tarafından görüldüğü de belirtiliyor. Bir diğer rivayete göre ise eski zamanlarda bir insan evinden çıkarak çok karanlık ve dar bir tüneli geçer ve güvercinlerin olduğu yere gelerek onları beslermiş. Bu güvercinlerin gübreleri de kurak çölleri canlandırmış.

Güvercinlik Vadisi’nde gezmek isteyenler yürüyüş yerine at sırtında da gezinebiliyor. Güzel atlar diyarı olarak bilinen bu bölgede göklerdeki harika balonları seyredebilir ve gerçekten doymak bilmeyeceğiniz bir manzarada vakit geçirebilirsiniz.

Uçhisar Karakale

Uçhisar gezilecek yerler arasında Karakale de bulunuyor. Günümüze kadar sadece molozları kalan bu kale aslında 1945 yılına kadar iyi korunmuştur. Kalenin batı kısmında haç işaretli pek çok mezarın taşları kırılırken güney bölümünde sağlam kalan eserler görülebiliyor. Ayrıca yapılan kazılarda ortaya çıkan seramiklerin Roma ve Bizans dönemine ait olduğu düşünülmektedir.

Uçhisar Kuran Kalesi

Uçhisar gezilecek yerler konusunda araştırma yapanlar, Kuran Kalesi hakkında da bazı bilgilere sahip olmalıdır. Müslümanlar açısında önemli bir yere sahip olan bu kalede Arapça yazılan kitap, dua ve evrakların olduğuna ve bu kağıtların peri bacasından içeriye atılarak biriktirildiği rivayet edilmektedir. Ancak biriktirilen her şeyin zamanla kaybolması nedeniyle geride sadece gizemini koruyan bir peri bacası kalmıştır.

Uçhisar Tığraz Kalesi

Uçhisar bölgesinin en büyük ikinci kalesi olan Tığraz Kalesi, bir yer altı sığınağı olarak kurulmuştur. Yamaç boyunca aşağıya doğru tam 7 kat olarak inşa edilen bu kalenin içinde mahzenler, depolar, odalar ve tüneller bulunmaktadır.

Uçhisar Kalesi

Kapadokya’nın en yüksek noktasında bulunan Uçhisar kalesi, bölgenin en güzel manzarasına şahitlik etmek isteyenlerin ilk rotasıdır. Gün batımında kızıllaşan güneşin ortaya çıkardığı eşsiz manzarayı seyrederken elbette peri bacalarının değişen renklerini de görebilirsiniz. Buradan Hasan Dağını ve Erciyes’in karlı zirvesini de seyredebilirsiniz. Tüm bu özelliklerinden dolayı kaleye Kapadokya’nın gözü adı verilmiştir.

Uçhisar gezilecek yerler için çok önemli bir uğrak nokta olan Uçhisar Kalesi, Romalılardan kaçan ilk Hristiyanların savunma ve gizlenme adresi olmuştur. Selçuklular zamanında ise gözetleme kulesi olarak kullanımına devam edilmiştir. Kalenin yüksekliği 100 metreye kadar ulaşırken çok pencereli ve çok katlı bir gökdeleni de anımsatmaktadır. Kaledeki iki farklı sivri peri bacası, gökdelen silueti oluşturduğu için bu ismi almıştır. Küçük peri bacasına Çavuşin Kalesi, büyük olana ise Ağanın Kalesi adı verilmiştir.

Uçhisar Beldesi Hakkında Farklı kaynak

https://www.kulturportali.gov.tr/medya/fotograf/fotodokuman/7200/uchisar
https://www.uchisar.bel.tr/

Uçhisar Hakkında Kısa Soru Cevap
Uçhisar Kalesi kaç yıllık

Uçhisar Kalesinin inşasına başlama tarihinin milattan önce 1. yüzyıl olduğu düşünülüyor.

Uçhisar Kalesi yüksekliği kaç metre?

Kalenin yüksekliği ortalama 100 metredir. Ancak kalenin yer aldığı tepenin yüksekliği 1.350 metredir.

Uçhisar Kalesi giriş ücreti ne kadar

2021 yılında Uçhisar Kalesi giriş ücreti tam bilet için 8 TL, öğrenci için 4 TL’dir

Uçhisar’ın neyi meşhur?

Bu bölgenin en önemli özelliği, Kapadokya’nın en yüksek noktasında konumlanmış olmasıdır. Ayrıca dev peri bacaları ve taş evleri, Uçhisar’ın meşhur yapılarındandır.

– Uçhisar nazar boncuğu ağacı nerede?

Uçhisar’da yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken nazar boncuğu ağacı bulunuyor. Bu ağacın olduğu yerden Güvercinlik Vadisi de izlenebiliyor. Ağaç ise buradaki seyir tepesinde yer alıyor.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.