Göreme Milli Parkı

Göreme Milli Parkı

Göreme Milli Parkı Nerede, Oluşumu, Ücreti, Kapadokya Nevşehir

Göreme Milli Parkı Kapadokya sınırları içerisinde yer alan, görenlerin kalbini bıraktığı, beş duyuya hitap eden muazzam bir parktır. Yaklaşık olarak 40 km’lik bir alanı kaplamakta olan bu park oldukça turistik bir bölgedir. Bu bölgeyi en efektif bir şekilde gezebilmek için profesyonel rehberlerden yardım almak gerekli olabilmektedir. Rehberler eşliğinde tüm parkı detaylı bir şekilde gezebilmek ve derinlemesine bilgi alabilmek mümkün olmaktadır. Bu nedenle Göreme Milli Parkı ve Kapadokya turlarına katılmak gerekli olabilmektedir. Kişisel araçlar ile birlikte de geziler düzenlenebilmektedir. Geniş bir alan olması nedeni ile içerisinde gezilecek ve deneyimlenecek pek çok şey vardır.

Göreme Milli Parkı Özellikleri

Göreme Milli Parkı özellikleri itibariyle her yıl neredeyse bir milyon turiste ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık olarak 40 km’lik bir alanı kaplaması nedeni ile gezilecek ve görülecek yerleri bir hayli fazladır. Burada kişiler benzersiz vadiler arasında yürüyüş yapabilmekte, birbirinden ilginç fresklere sahip olan kiliseleri içerisinde gezebilmekte, bir canlıyı anımsatan peribacaları ile köklü tarihinde gezintiye çıkabilmektedir. Kapadokya bölgesi içerisinde mutlaka görülmesi gerekli olan mekanlar içerisinde yer alıyor.

Sahip olduğu muhteşem özellikler ve tarihi dokuları ile birlikte Göreme Milli Parkı Unesco Kültürel Miraslar Listesi içerisine girmiştir. Milli parkın coğrafyasının sunduğu muhteşem bir görsel şölen bulunmaktadır. Platolar, yüksek vadiler, yüksek düzlükler ziyaretçilere muhteşem bir manzara bahşetmektedir. Tüm bunların yanına bir de Bizans mimarisi eklendiğinde Unesco şapka çıkarmıştır ve miras listesine eklemiştir. Parkı en iyi şekilde gezebilmek için rehberlerden yardım alınabilmektedir.

Asılar boyunca duruşunu hiçbir şekilde bozmamış olan milli park pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir parktır. İçerisinde medeniyetlerin hikayelerini anlatmakta olan fresklere sahip kiliseler bulunmaktadır. Bu park içerisinde Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Oren Yeri, Ürgüp, Ortahir, Uçhisa ve Çavuşin yer almaktadır. İçerisinde tüm dünyanın özendiği muhteşem bir tarihi zenginlik barındırmaktadır. Ulusal bir değer olması nedeni ile yapılaşma noktasında devlet tarafından da bir sınır getirilmek zorunda kalınmıştır. İçerisinde yer alan mevcut eserlerin korunabilmesi amacı ile yönetmelikler çıkarılmıştır. Milli Park sınırları içerisinde yüzlerce tarihi eser, mucize bir doğa bulunmaktadır. Kültür Turizm, Orman ve Tarım Bakanlıkları bu alanların korunmasını üstlenmiştir.

Göreme Milli Parkı İçerisinde Gezilecek Yerler

Kapadokya kültür ve turizmi açısından son derece önemli bir yere sahip olan Göreme Milli Parkı gezilecek yerler bakımından da son derece zengindir. İçerisinde ilk olarak gezilmesi gerekli olan yerler kiliselerdir. Kiliselerin mistik dünyaları gelen tüm ziyaretçileri etkisi altına almaktadır. Kiliselerin mistik dünyalarına giriş yapabilmek için Göreme Açık Hava Müzesi’ne gitmek gerekmektedir. Arından Hristiyanların merkezi olan bu alan içerisinde yıllar boyu büyük bir geçmişe sahip olmuş olan kiliseler görülebilmektedir. Kızlar ve Erkekler Manastırı, Elmalı Kilise, Tokalı Kilise, Çarklı Kilise, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Azize Catherine, Azize Barbara, Aziz Basıl Şapelleri gezilebilmektedir.

Göreme Açık Hava Müzesi yakınlarında başlayan Kermit Tepesi’ne kadar uzanmakta olan Zemi Vadisi de keyifli bir yürüyüş için son derece uygundur. Burada yürüyüş yapılırken kişilerin karşısına başka kiliseler de çıkmaktadır. Asıl adı Aya Lonnes olan Saklı Kilise, Sarnıç Kilisesi, El Nazar ve Görkündere Kiliseleri sahip oldukları freskler ile birlikte mutlaka görülmesi gerekli olan kiliseler içerisinde yer almaktadırlar. Milli Park içerisinde yer alan kiliseler bunlarla sınırlı değildir. Aynalı Kilise, Durmuş Kadir Kilisesi, Yusuf Koç Kilisesi, Yamalı Kilise, Meryem Ana Kilisesi, Eğritaş Kilisesi gibi çok çeşitli kiliselere ev sahipliği yapmakta olan bir parktır. Her bir kilise içerisinde tarihi hatıralar görebilmek mümkündür.

Aynı şekilde burada günbatımının renklerini görebilmek isteyenler için çok çeşitli vadiler bulunmaktadır. Güvercinlik, Güllüdere, Bağlıdere, Kızılçukur, Meskendir gibi çeşitli vadilerde gün batımının peribacaları üzerinde bıraktığı renk cümbüşünü yakından görebilmek mümkündür. Tam güneşin yükselip indiği vakitlerde etrafa yaydığı atmosfer muhakkak tecrübe edilmelidir. Gözleri beslediği kadar ruhu da besleyen bir manzara kişileri kucaklamaktadır.

Milli Park İçerisinde Yer Alan Hayvanlar

Göreme Milli Parkı son derece geniş bir alanda konumlanmakta olduğundan dolayı içerisinde de pek çok farklı hayvan yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Göreme Milli Parkı canlı türleri çok çeşitlidir. Boz yılanı, kaplumbağa, şahin, tilki, tavşan, kartal, puhu, baykuş gibi hayvanlar burada yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Yerüstü ve yeraltı zenginlikleri oldukça yoğun olan bu park gezginler tarafından başlıca ziyaret edilen alanlar içerisinde yer almaktadır. Milli parkın tüm özelliklerini, güzelliklerini görebilmek için vadilerde bisiklet ya da at turları gerçekleştirilebilmektedir. 1985 yılında UNESCO listeleri içerisine alınan bu park Kapadokya gezileri içerisinde başlıca tercih edilmesi gereken bir alandır. Kişiler dilerlerse bu geniş alanı profesyonel rehberlerin eşlik ettiği turlar ile birlikte çok daha kapsamlı bir şekilde gezebilmektedirler. Rehberler ile birlikte detaylı bilgiler edinilebilmekte ve efektif bir gezi düzenlenebilmektedir.

Göreme Milli Parkı Nerededir?

Göreme Milli Parkı nerede sorusu bu bölgeyi gezmek isteyen gezginler tarafından merak edilmektedir. Tam konumu Nevşehir ile Avanos- Ürgüp ilçeleri arasında yer almaktadır. Bu arada 40 km’lik bir alana yayılmış bir durumdadır. Oldukça geniş bir bölge olması nedeni ile gezilecek pek çok yer barındırmaktadır. Bu bölge o kadar çok popülerleşmiştir ki her yıl en az bir milyon gezgine kapılarını aralamaktadır. Kapadokya bölgesi içerisinde yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken başlıca yerler içerisinde yer almaktadır. Köklü bir tarihe sahip olması, duruşunu hiçbir şekilde bozmaması, canlı siluetler gibi görünmekte olan peribacaları ve yürürken insana huzur veren vadileri ile en çok ziyaretçi kabul eden bölgeler içerisinde yer almaktadır.

Göreme Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

Göreme Milli Parkı Kapadokya bölgesinin kalbini oluşturmaktadır. Nevşehir’e bağlı olan Göreme ilçesinden başlamaktadır. Göreme ise Nevşehir’in merkezine 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Milli parka özel araç ile gelecek olanların Nevşehir- Uçhisar rotası üzerinden ilerlemeleri uygun olacaktır. Bu rota üzerinden 20 dakika gibi kısa bir sürede hedefe ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Göreme ile üç büyük il arasındaki mesafe ise bu şekildedir; İstanbul 750 km, Ankara 305 km İzmir ise 780 km.

Göreme taraflarına gitmekte olan pek çok otobüs firması da bulunmaktadır. Bu firmaların düzenledikleri seferler ile birlikte bölgeye ulaşabilmek mümkündür. Kapadokya illerinden de dolmuş kullanılarak bu bölgeye ulaşabilmek mümkün olabilmektedir. Gezginler tarafından Göreme Milli Parkı açık mı sorusu sorulmaktadır. Milli Park ziyaretçilerine açık bir şekilde geniş bir alanda yayılmaktadır. Kişiler bu geniş alan içerisinde yer alan tüm tarihi dokuları ve doğayı istedikleri gibi gezebilmekte ve tecrübe edebilmektedirler. 

Göreme Milli Parkı Yol Tarifi

Göreme Milli Parkı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Kapadokya sınırları içerisinde yer alan Göreme Milli Parkı giriş ücreti gezginler tarafından merak edilmektedir. Göreme Milli Parkı ücretli mi? soru sorulmaktadır. Gezginler burada yer alan tarihi dokuları gezebilmek ve deneyimlemek istemektedir. Parka giriş ücreti 125 TL olarak bilinmektedir. İçerisinde pek çok vadiyi, tarihi mekanları barındıran bu bölge gezginler tarafından Kapadokya gezilerinde başlıca tercih edilen mekanlar içerisinde yer almaktadır. Müzekarta sahip olan gezginler buraya ücretsiz bir şekilde giriş yapabilmektedirler. Göreme Milli parkı giriş ücreti 125 TL dir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.