Göreme Gezilecek Yerler

Göreme Gezilecek Yerler

Göreme Gezilecek Yerler, Nevşehir Göreme’de Nereler Gezilir

Kapadokya gezisinin vazgeçilmez adreslerinden olan Göreme, çok sayıda peri bacasına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca çevresindeki vadiler burayı çok daha anlamlı kılmıştır. Göreme gezilecek yerler konusunda bilgi sahibi olacağınız bu yazımızda, bölgeyle ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Mistik bir havası bulunan Göreme’deki tarihi emanetler, bölgenin Unesco Dünya Mirasına girmesini sağlamıştır. Sabahın ilk ışıklarında gökyüzünde süzülen balonları, akşamları ise ışıklandırılan peri bacalarıyla şahane bir görüntüyü seyredeceğiniz Göreme’de birçok rota bulunmaktadır. Göreme Gezilecek Yerler Aşk Vadisi, Çavuşin Köyü, Kapadokya peri bacaları ve Göreme Açık Hava Müzesi, Göreme gezilecek yerler arasındadır.

Göreme Nerede?

Göreme, Nevşehir’e 12 km, Ürgüp’e ise sadece 5 km mesafededir. Birbirinden farklı gizemli antik yerleri sonradan keşfedilen bu bölgenin adı daha önceleri Korama olarak bilinmektedir. Tarih boyunca farklı isimlerle anılan bu bölgeye ayrıca Avcılar, Maccan ve Matiana isimleri de verilmiştir.

Göreme Yol Tarifi

Nevşehir iline bağlı Göreme kasabasına nasıl gidilir yol tarifi

Göreme Hakkında Bilgiler

Göreme gezilecek yerler konusunda detaylara geçmeden önce bölge hakkındaki bilgilere sahip olmak gerekiyor. Tüflü bir arazide konumlanan Göreme’nin jeolojik oluşumunun 60 milyon yıl öncesinde başladığı bilinmektedir. Çünkü çok eski dönemlerde Erciyes Dağı aktif bir volkan olarak sürekli lav püskürtmüş ve bu lavlar su ve rüzgarın gücüyle değişime uğramıştır. Kapadokya’nın vadilerinde bu nedenler koni şeklinde çok sayıda peri bacası oluşmuştur. Göreme üstelik bu peri bacaları çok kolay bir şekilde oyulabilmektedir. Ayrıca yumuşak yapısıyla dikkat çeken peri bacaları, Göreme gezilecek yerler arasında ilk sıradadır.

Yapılan araştırmalarda Göreme’nin tarihi, 7. yüzyıl başlarına kadar uzanmaktadır. Bizans ve Sasani arasındaki yapılan savaştan kaçan ilk Hristiyanlar buraya yerleşmiştir. Ayrıca 8. yüzyıl itibariyle Bizans baskısı yüzünden sığınak sayısı artan bu bölgedeki arkeolojik kazı sonuçlarına göre vadide sayısı 350’yi geçen manastır ve kilise bulunmaktadır. Duvarlarında birbirinden farklı İncil sahneleri işlenen bu tarihi yapılarda ayrıca geometrik şekiller de kullanılmıştır.

Göreme’de, büyük peri bacalarının birinde 2 farklı sütundan oluşan bir Roma mezarı da bulunmuştur. Çevredeki diğer mezarlara göre farklı bir şekilde inşa edilen bu mezar dışında vadiden eşsiz bir manzaraya şahit olacağınız ıda unutmayın. Kayadan oyulmuş otel ve evlerin manzarasını seyrederken elbette peri bacalarının güzelliğiyle büyüleneceğinizi bilmelisiniz. Uçhisar’dan Göreme’ye gelenler bu istikamette daha pek çok güzelliğe şahit olmaya devam edecektir.

Aslında Göreme’nin günümüzdeki çehresi yenilenmiştir. Doğanın dokusuna göre inşa edilen butik oteller gerçekten eşsiz bir manzara sunarken buraya gelmek isteyenler Nevşehir merkezden taksi, minibüs veya otobüsle kolayca ulaşabilir.

Göreme’de Nerelere Gidilir, Göreme Gezilecek Yerler

Göreme’de gezilecek yerleri sıralayacak olursak;

 • Ağzıkarahan Hanı
 • Orta Mahalle Kilisesi
 • Aziz Hieron Şapeli
 • Mesevli Kilisesi
 • Bezirhane Kilisesi
 • Yusuf Koç Kilisesi
 • Durmuş Kadir Kilisesi
 • Kılıçlar Vadisi
 • Bağlıdere (Aşk) Vadisi
 • Güllüdere Vadisi
 • Paşabağ Vadisi
 • Zemi Vadisi
 • Güvercinlik Vadisi
 • Açık Hava Müzesi
Ağzıkarahan Hanı

Göreme gezilecek yerler arayışında olanların ilk adresi sayılabilen Ağzıkarahan Hanı, 13. yüzyıl yapılarından biridir. Göreme’nin az dışında kalsa da bu bölgenin mutlaka görülmesi gerekir. Hanın en önemli özelliği, İpek Yolu üzerinde bulunan en büyük kervansaraylardan biri olmasıdır. Bununla beraber Selçuklu devrinde inşa edilen diğer kervansaraylara göre muhteşem bir taş işçiliği kullanılmıştır. Aksaray – Nevşehir yönüne doğru ilerlediğiniz zaman Acıgöl’e ulaşmadan Ağzıkarakan Hanı tabelasını görebilir ve ziyaret edebilirsiniz.

Orta Mahalle Kilisesi

Göreme’nin merkezinde yer alan Orta Mahallede yer almaktadır. Tipik bir Göreme evi olan ancak yıkık durumda bulunan bu kilisenin içi de bir hayli bakımsız kalmıştır. Haliyle günümüz ziyarete açık değildir. Tek apsisli ve dikdörtgen planlı inşa edilen bu kilisenin tavanı ise kubbelidir. Tavanda geometrik desenler de dikkat çekmektedir.

Aziz Hieron Şapeli

Rivayete göre Malatya’da 30 arkadaşıyla beraber şehit olan Hieron’un kesik eli, Göreme’ye getirilmiş ve annesine verilmiştir. Bir sonraki rivayette ise esir kalan Hieron, Göreme’ye gelmiş ve buradaki şarap mahzenlerinde saklanmıştır. Yöreye özgü bir kişilik olan Hieron aslında Hristiyan dünyasına aşina bir aziz değildir. Sadece öldükten sonra değer kazanan bir askerdir.

Tek apsisli ve dikdörtgen planlı olarak inşa edilen bu mezar, kaya içine oyulmuştur. Son derece düzgün bir işçilikle yapılmış ancak frekslere rastlanmamıştır.

Mesevli Kilisesi

Göreme gezilecek yerler listesinde Mesevli Kilisesi de yer almaktadır. Adnan Menderes Caddesi üzerinden ilerleyerek sağa dönebilir ve Kağnı Yolu Sokağından yürüyerek kiliseye ulaşabilirsiniz. Güvercinlik olarak kullanılan bu kiliseyle ilgili yapılan bir araştırmaya göre tarihi değeri çok uzun bir süre anlaşılamamıştır. Bazı araştırmalarda Aziz Sergios Kilisesi olduğu da düşünülmektedir. Tek netfli ve tek apsisli olan bu kilisenin tamamı kayadan oyularak inşa edilmiştir. Büyük bir haç kabartma olarak yapılan bu alanda haçların kollarından biri ne yazık ki kopmuştur. Bir süre mezar şapeli olarak kullanıldığı düşünülen Mesevli Kilisesi’nin freskleri de tahrip olmuştur.

Bezirhane Kilisesi

Karşıbucak’ta bulunan bu kilise, bölgenin beziryağı imalathanesi olarak kullanılmıştır. Bu yüzden Bezirhane adını almıştır. Diğer bezirhaneler gibi çok yoğun bir is tabakasıyla kaplanan bu kilisenin 4 sütunu, günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Yusuf Koç Kilisesi

Yusuf Koç olarak anılan bu kilise aslında adı meçhul bir kilisedir. Bir süre sonra güvercinliğe çevrilen bu kiliseye Karşıbucak’taki Adnan Kahveci sokağından ilerleyerek ulaşabilirsiniz. Girişi toplamda 13 basamaklı bir demir merdivenden oluşan Yusuf Koç Kilisesi özel mülk olduğu için ziyarete kapalıdır.

Hristiyan ayinleri yerine adak adama ve günah çıkarma gibi işlemlerin yapılması için inşa edildiği düşünülen bu kilisenin dikkat çeken freskleri bulunmaktadır. Bu fresklerde ise asker kıyafetli kişiler ile karı koca gibi simgelere yer verilmiştir. Kilisenin giriş kısmında ise ellerinde haç bulunan Konstantin ve Helena resmedilmiştir.

Durmuş Kadir Kilisesi

Göreme gezilecek yerler arasında olan Durmuş Kadir Kilisesi, Göreme Belediyesine yakındır. Gerçek adı bilinmediği için üzerinde olduğu bağın sahibinin adıyla anılan bu kilisenin 6. ya da 7. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Tarihi biraz sevenler, bu kilisenin diğerlerinden ayrıldığını fark edecektir. Çünkü herhangi br fresk bulunmayan ancak en güzel kaya kabartmalarının kullanıldığı kilisenin dikkat çeken bazı özellikleri vardır.

Kilisenin orta kısmında taştan yapılan papaz tahtı ile beraber duvarlara oyulan mezarlar,vaftiz yerleri, büyük sütunlar yerini alırken 6 direk üzerine oturtulan bu kilisede 3 apsis bulunmaktadır.

Kılıçlar Vadisi

Farklı kilise gruplarını bir arada bulunduran Kılıçlar Vadisi Aktepe ile Göreme arasında uzamaktadır. Her dönem farklı bir manzaraya şahit olabileceğiniz bu vadide eşsiz bir doğa manzarası ziyaretçileri beklemektedir. İlginç peri bacalarının bulunduğu bu bölgede kayalıklar ile peri bacalarının hemen yanında bulunan tünelleri de ziyaret edebilirsiniz. Aynı yerde Meryem Ana Kilisesi ile Kılıçlar Kilisesini görmeniz mümkün.

Aşk Vadisi

Göreme Aşk Vadisi diğer adı Bağlıdere Vadisi olan Aşk Vadisinden sayısız peri bacasını seyredebilirsiniz. Ortalama 4.900 metrelik bir parkura sahip olan Aşk Vadisi, bahar ve yaz aylarında yemyeşil görüntüsüyle büyülemektedir. Buraya ulaşabilmek için Göreme – Avanos tabelalarını takip edebilir ya da Uçhisar – Göreme yolundan ilerleyebilirsiniz.

Güllüdere Vadisi

Göreme Güllüdere Vadisi iki farklı kola ayrılarak ilerleyebileceğiniz Güllüdere Vadisi, Göreme – Çavuşin Köyü arasında kalmaktadır. Peri bacalarının muhteşem görüntüsüne şahit olacağınız bu vadide trekking de yapabilirsiniz. Çok uzun ve geniş bir alana yayıldığı için aslında yürüyüş sporuna en ideal bölge olduğunu söylemekte fayda var. Keşiş hücreleri, kiliseler ve daha pek çok yapıtı bu vadide görebilirsiniz.

Paşabağ Vadisi

Göreme Paşabağ Vadisi daha önceleri Keşişler – Rahipler Vadisi adıyla anılan Paşabağ Vadisi, genç ve yaşlı peri bacalarını barındırmaktadır. Son derece huzurlu bir bölge olan Paşabağ Vadisinde çok sayıda etkinlik düzenlenmektedir. Haliyle Göreme gezilecek yerler listesinde yerini almıştır.

Zemi Vadisi

Göreme Zemi Vadisi Nevşehir – Ürgüp yolunu takip ederek ulaşacağınız Zemi Vadisine yürüyerek ilerlemeniz gerekiyor. Bu yol üzerindeki Babacık’tan giriş yaparak 5.500 metre kadar yürüdükten sonra Zemi Vadisine ulaşabilirsiniz. Yemyeşil ağaçlardan sarkan meyveler ve rengarenk kelebekler de size bu yürüyüşte eşlik edecektir.

Tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Zemi Vadisinde 4 farklı kilise yer almaktadır. Görkündere, Saklı Kilise, Sarnıç Kilisesi ile El-Nazar Kilisesi, bölgede görülmeye değer yapılardandır. Ayrıca Roma mezarları, ilginç peri bacaları ile tüneller de Zemi Vadisinde yer almaktadır.

Güvercinlik Vadisi

Göreme Güvercinlik Vadisi adını bölgedeki güvercinlik yuvalarından alan bu vadi, oyuklarda beslenen güvercinlerle çok güzel bir görünüme sahiptir. Bu yuvalardan alınan gübreler daha önceleri tarımla uğraşan yerel halk tarafından bağlarda kullanılmıştır. Ayrıca yumurtalar da fresklerde tercih edilmiştir. Göreme gezilecek yerler arasında çok önemli bir değere sahip olan bu vadi, sessiz ve huzurlu bir vakit geçirmek isteyenlerin ilk tercihi haline gelmiştir.

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi bölgeye gelen her ziyaretçinin mutlaka görmesi gereken Göreme Açık Hava Müzesi, 1985 yılından beri Unesco Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Göreme’den 2 km uzaklıkta olan bu müzede birbirinden güzel ve farklı eserler yer almaktadır. Unesco’dan önce 1950 yılında ziyarete açılan ve Türkiye’nin en büyük açık hava müzesi olan bu bölgenin tarihi milattan sonra 4. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bölgede Bizans kilise mimarisini fark ederken daha pek çok yapının barındırdığı derin düşüncelere dalıp gidebilirsiniz.

1000 senelik bir manastır geçmişi bulunan Göreme Açık Hava Müzesi zamanla bir vadi oluşturmuştur. Özellikle de Hristiyanlık tarihinde önemli bir yere sahip olan bu bölgeye 4. yüzyılda bir piskopos gelmiş ve düşünce – din eğitimi vermeye başlamıştır. Haliyle bilinen ilk manastır sistemi de burada başlamıştır. Açık Hava Müzesinin olduğu alanda çok sayıda mezar, tuvalet, yemekhane, oturma alanı, şapeller, kiliseler ve daha pek çok tarihi yapıyla karşılaşabilirsiniz.

Müzeye giriş yaptıktan hemen sonra Kızlar ve Erkekler Manastırını ziyaret edebilirsiniz. Tarihi 11. yüzyıla dayanan bu yapının Kızlar Manastırında 2 katı gezilebiliyor. Erkekler kısmının ise sadece zemin katı ziyarete açıktır. Giriş kısmında ayrıca Aziz Basil Şapeli yer almaktadır.

Açık Hava Müzesinde gezebileceğiniz Azize Barbara Şapeli ve Yılanlı Kilise’nin tarihi de çok eski zamanlara dayanmaktadır. 11. yüzyıl yapılarından olan Azize Barbara Şapeli ile Yılanlı Kilise aslında fresk sanatının en iyi şekilde icra edildiği yapılar arasındadır.Bu kiliseleri ziyaret edebilmek için müze biletinden farklı bir bilet alarak tarihi yolculuğa başlayabilirsiniz.

Müzede 11. yüzyıl eseri olan Azize Catherina Şapeli ile beraber 12. yüzyıl ait olan Çarıklı Kilise’nin de mutlaka görülmesi gerekir. Birbirinden farklı ve güzel figürlerin yer aldığı bu kiliselerde çok sayıda fresk yer almaktadır. Son olarak Tokalı Kilise de yine müzenin dışında kalsa da gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Göreme Hakkında Kısa Soru Cevaplar

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.