Avanos Gezilecek Yerler

Avanos Gezilecek Yerler

Avanos Gezilecek Yerler,Neyi Meşhur, Ne alınır, PeriBacaları, Gölü Gezi Rehberi

Avanos gezi rehberi yazımızda sizlere Avanos gezilecek yerler başta olmak üzere Avanos tarihçesi, Avanos nasıl gidilir ve Avanos nerede gibi önemli soruların yanıtlarını aktarıyor olacağız. Bölgeye ulaşan yerli ya da yabancı turistlerin mutlaka görmek istediği Avanos aslında anlık yapısı itibariyle değil, tarihiyle de dikkat çekiyor. Katılacağınız turlar ile beraber rehberlerden detaylı bilgiler alabileceğiniz Avanos ile ilgili bilmeniz gerekenleri de yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

Avanos gezi rehberinde Avanos’u gezmeye başlamadan önce bölgede çok güzel kahvaltı ve yemek salonlarının olduğunu söylemekte fayda var. Yöresel peynirleri kahvaltıda tadabilir, Balıkesir’den gelen zeytinyağı ve zeytinin en güzel halini bulabilirsiniz. Her zaman doğal bir kahvaltının sunulduğu Avanos’ta konaklama alternatifler de yer alıyor. Eski taş ev pansiyonlarının yanı sıra restoran edilmiş evler, tarihi Rum evleri ya da mağaradan evlerde kalabileceğiniz Avanos, kamp yapılacak yerlerini de bünyesinde barındırıyor. Şimdi Avanos gezilecek yerler konusunda biraz daha farklı detayları sunarken bu bölgenin gerçekten görülmeye değer olduğu, kiliseleri, tarihi evleri, manastırı, vadisi ve kervansarayı ile her zaman dikkat çektiği unutulmamalıdır.

Avanos Nerede, Avanos Yol Tarifi

Avanosta Nerelerde Gezilir Avanos Gezilecek Yerler
 • Belha Manastırı
 • Tarihi Avanos Evleri
 • Güllüdere Kilisesi
 • Çavuşin
 • Çeç Tümülüsü
 • Saruhan Kervansaray
 • Dereyamanlı Kilisesi
 • Lahit Mezar
 • Özkonak Yer altı Şehri
 • Zelve Vadisi
 • Paşabağı
 • Güray Müze
 • Chez Galip
 • Çanak Atölyeleri şeklindedir.

Avanos’ta Neler Gezilir Gezilecek Yerlerin Bilgileri

Tarihi Avanos Evleri

Bölgedeki pek çok mimarinin temeli aslında Selçuklular zamanında atılmaya başlanmıştır. Buradaki ilk eser Saruhan Medresesidir. Daha sonra Alaaddin Cami ile beraber çok sayıda eser inşa edilmiştir. Eski zamanlarda bu bölgede bitkisel ve geometrik süslemelerle taş evler inşa eden Türkler’den günümüze 50 ile 60 arasında tarihi ev gelmeyi başarmıştır. Tarihi Avanos Evleri de bu bölgede görülmesi gereken yerlerdendir.

Bölgedeki en dikkat çeken ev, Zafer Sokak’ta bulunan Doktor Hacı Nuri Bey’in konağıdır. Kapadokya evlerine özgü bir mimariyle inşa edilen bu ev 3 kattan oluşmaktadır. Daha önceleri pek çok dizi ve sinema filminin çekildiği bu ev daha sonra bir eğitim kurumu olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Tarihi Avanos Evleri arasında Yukarı Mahalle İlyas Sokak’taki Ahmet Benzer Evi ve yine aynı mahalledeki Çarşı Sokak’ta yer alan Tevfik Körükçü Konağı da günümüze ziyaret edilebilen yapılardandır. Tevfik Körükçü Konağı ile Ahmet Benzer evi, 2 katlı ve avlusuz olarak inşa edilmiştir.

Orta Mahalle Cerit Sokaktaki Hikmet Cingi Evi ile Alaaddin Hamamının hemen bitişiğinde yer alan Mustafa Erdil Evi de günümüzdeki Tarihi Avanos Evleri olarak ziyaret ediliyor. Hikmet Cingi Evi aslında en eski Avanos yapılarındadır. Çünkü içerisinde bir su kuyusu bulunuyor ve bu özelliği ile diğer evlerden ayrılıyor.

Belha Manastırı

Özkonak Beldesinde bulunan Belha Manastırı, Avanos’a sadece 15 km uzaklıktadır. Romalılardan kaçan ilk Hristiyanlar tarafından kurulan bu manastırda erkek ve kız öğrenciler için ayrılan eğitim bölümleri yer almaktadır. Ayrıca zindanlar, mutfak, gözetleme kulesi, hamam ve yine farklı eğitim bölümleri, Belha Manastırını oluşturmaktadır.

Avanos Güllüdere Kilisesi

Avanos gezilecek yerler arasında bulunan Güllüdere Kilisesi, Çavuşin Köyü’ne 2 km uzaklıktadır. Güllüdere Vadisi’nin sol kolunu takip ederek ulaşabileceğiniz bu kilise dik bir yamaçta inşa edilmiştir. Figürlerinde Hz. İsa ile beraber İncil yazarlarının yer aldığı bu tarihi kilisenin geçmişi de çok eski yıllara dayanmaktadır.

Avanos Çavuşin Köyü

Avanos’tan Göremeye doğru ilerlerken sol kısımda kalan ve kayaların içine oyulmuş evleriyle dikkat çeken Çavuşin Köyü de Avanos gezilecek yerler arasındadır. Burada Vaftizci Kilise, Güvercinlik Kilisesi ve Çavuşin Kilisesinin mutlaka görülmesi gerekir.

Çeç Tümülüsü

Avanos’un 15 km kadar güneybatısına düşen Çeç Tümülüsünün yüksekliği ortalama 30 metredir. Arkeolojik gizemini korumaya devam eden bu bölgeyle ilgili yapılan tahminlerde tümülüsün bir Bizans Kralına ait olduğu düşünülmektedir.

Avanos Saruhan Kervansaray

Saruhan Kervansaray, Avanos’un 4 km güneydoğusunda yer almaktadır. 1249 yılında inşa edilen bu yapının mimarisinde kesme taşlar kullanılmıştır. Taşların rengini ise sarı, devetüyü rengi ve pembe gibi renkler oluşturmuştur. Tek kat olarak inşa edilen bu yapının giriş kapısı son derece heybetlidir. Üst kısmı açık ve kenar bölgelerinde odalar yer alan kervansarayın avlusu da görülmeye değerdir. 1991 yılında restore edilen Saruhan Kervansaray, bu özellikleri nedeniyle Avanos gezilecek yerler arasındadır.

Avanos Dereyamanlı Kilisesi

Dereyamanlı Kilisesi çok eski tarihlerden günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Bölgeye ulaşan dini grupların ibadetine de açık olan bu kiliseye Avanos’tan 1 km batıya doğru ilerleyerek gidebilirsiniz.

Avanos Lahit Mezar

Lahit mezar, Avanos’ta tesadüfen bulunmuş ve Kayseri Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Ne yazık ki bulunduğu ilk dönemlerde mezar içindeki kalıntılar çalınmıştır. 1971 yılında bulunan bu lahit ile ilgili yapılan araştırmalara bakıldığında, saçları kınalı bir kadına ait olduğu söylenmektedir.

Avanos Özkonak Yer Altı Şehri

1972 yılında keşfedilen ve 4 kattan oluşan Özkonak yer altı şehrinin milattan önce 400’lü yıllarda inşa edildiği düşünülmektedir. O dönemde barınma ihtiyacını en iyi şekilde karşılamış olan bu yer altı şehri aslında günümüz mimarisindeki pek çok detayı barındırıyor. Uygun şekilde oyulan odacıklar, geniş odalara bağlanan dar tüneller, tırhız taşları ve taşların üzerinden savunma yapmak amacıyla tasarlanan küçük delikler, dönemin önemini gözler önüne sermiştir. Ayrıca düşmanların görmemesi için tasarlanan kılcal kanallar ile uzun süreli barınmada havalandırma görevi gören kanalların da Özkonak yer altı şehrinin en önemli özelliklerinden biri olduğu unutulmamalıdır.

Özel aracınızla ya da belediye otobüsüyle buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Çok sayıda höyük ve mağarayı da görebileceğiniz Özkonak yer altı şehri, Avanos’un sadece 13 km kuzeyinde yer alıyor.

Zelve Vadisi

Avanos’un 3 km güneyindeki Zelve Vadisi pek çok kiliseyi bünyesinde barındırıyor. Ayrıca bölgenin birbirinden güzel peri bacalarını da bu vadiye çıkarak seyredebileceğinizi unutmayın. 9. yüzyılda Hristiyanlığın önemli bir dini merkezi olan Zelve Vadisi ayrıca rahiplerin dini bilgileri ilk öğrendiği yer olarak tanınmıştır. Buradaki Üzümlü, Geyikli ve Balıklı Kiliseleri de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Öte yandan buradaki mağaralarda 1924 mübadelesine kadar olan süreçte Rumlar yaşamıştır. Rumlar’ın Yunanistan’a gitmesiyle beraber Türkler yerleşmiştir. Ancak 1952 yılına gelindiğinde kayalardaki tehlikeler göz önüne alınarak tamamen boşaltılmıştır.

Zelve Paşabağı

Avanos gezilecek yerler arasında olan Paşabağı’nın diğer adı Keşişler Vadisi olarak adlandırılmaktadır. 2 ve 3 başlı peri bacalarının yer aldığı bu bölgenin tam ortasında ise antitetik haçlar bulunuyor. Çok gövdeli çok başlı peri bacalarını da görebileceğiniz bu bölgede ocak oyuntuları ve küçük odacıkları ziyaret edebilirsiniz. Avanos’un 3 km güneyinde bulunan Paşabağı’na yürüyerek kısa sürede ulaşılabiliyor.

Çanak Atölyeleri

Avanos’un tarihi dokusuna şahitlik edeceğiniz Çanak Atölyeleri, kayalara oyulan mağaraların içinde yer almaktadır. Burayı ziyaret eden turister ayakla döndürülen işliklerin yeni şeklini izlerken diğer yandan yaratıcılığını göstermeye başlayabiliyor.

Avanos Hakkında Kısa Soru Cevap

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.