Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi Tarihi Vadisi Nerede, Konumu, Nasıl Gidilir

Türkiye’nin yılın her dönemi yerli ve yabancı milyonlarca turisti ağırladığı Kapadokya’da gezilecek yerler sınırlı değildir. Peri bacalarıyla tüm dünyada tanınan bu bölgede birbirinden güzel tarihi ve doğal güzelliklere şahit olmaya devam edebilirsiniz. Bu güzellikler arasında ön plana çıkan Zelve Vadisi ile ilgili merak edilen soruları yazımızın devamında bulabilir, Zelve Açık Hava Müzesi hakkında bilgi ile beraber Zelve Açık Hava Müzesi giriş ücreti gini detaylara da ulaşabilirsiniz.

Kapadokya turuna çıkmaya karar verenler özel araçlarıyla ya da turlar ile bölgeye kolayca ulaşabilir. Günü birlik düzenlenen turları daha fazla tercih eden yerli turistler dışında her dönem yurt dışından milyonlarca turist bölgeye ulaşmaktadır. Doğal ve tarihi harikalar diyarı olarak bilinen Kapadokya için şimdi Zelve Açık Hava Müzesi ile Zelve Vadisi hakkındaki detayları paylaşalım.

Zelve Açık Hava Müzesi Hakkında Bilgiler

Kapadokya’da Göreme Açık Hava Müzesinin ardından en çok merak uyandıran ve ziyaret edilen müze, Zelve Açık Hava Müzesidir. Öncelikle Zelve bölgesi, 1950 yılına kadar bir yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Müslüman ve Hristiyanların bir arada yaşadığı bu bölgenin 2 km yakınında olan Zelve köyüne taşınan bölge halkı, buranın bir açık hava müzesine dönmesini sağlamıştır. 1967 yılında müzeye dönüşen bölgenin labirent bir yolu bulunmakla beraber buradaki mağaralarda çok sayıda insan ve hayvan figürü ile freskler yer almaktadır.

Zelve Açık Hava Müzesinde birçok kilise de bulunuyor. Geyikli Kilise, Üzümlü Kilise ve Balıklı Kilise, mutlaka görülmesi gereken yapılardandır. Balıklı ve Üzümlü Kilise’nin kapısındaki İsa ve Meryem tasviri dikkat çekerken, tonoz bölümünde haç taşıyan Gabriel ve Michael melekleri tasvir edilmiştir. Zelve Açık Hava Müzesi yine tonozunda iç içe geçen daire dizileri ile Makta haçı bulunan bu kilisedeki fresklerin 8. yüzyıla ait olduğu biliniyor. Günümüze kadar korunarak gelmeyi başaran bu yapı dışında Zelve Açık Hava Müzesi içinde cami de bulunuyor.

Zelve Açık Hava Müzesinde Değirmen, Kutsal Hac Kilisesi, Direkli Kilise, Manastır ve Tünel bulunuyor. Her alanı tarih kokan bu müzede doğal taşların meydana getirdiği yapıların mutlaka görülmesi gerekiyor. Kapadokya gezilecek yerler araştırması yapanların karşılaştığı ilk bilgilerden olan Zelve Açık Hava Müzesi çevresinde kırlangıçların uçuşunu seyredebilir ve özellikle de gün batımında harika bir manzaraya şahitlik edebilirsiniz.

Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Vadisi Açık hava müzesi Konumu Yol Tarifi

Zelve Vadisi yol tarifi: Zelve Vadisi, Göreme – Avanos yolundan ayrılmaktadır. Paşabağı Vadisi’ne sadece 1 km mesafede bulunan Zelve Vadisi, Kapadokya’da görülmesi gereken önemli yerlerden biridir.

Zelve Açık Hava Müzesi Nerede?

Kapadokya’nın Zelve Vadisi sınırlarında bulunan bu müze, Paşabağlarına 1 km, Avanos’a ise 6 km mesafededir. Burada iki farklı yürüyüş parkuru yer alırken uzun parkur 250 metre, kısa parkur ise 170 metre uzunluğundadır.

Zelve Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Zelve Açık Hava Müzesi giriş ücreti 50 TL’dir. Aktepe’nin kuzey ve dik yamaçlarında kurulan bu müze ayrıca 3 farklı vadiden oluşan Zelve Ören yerinde yer almakla beraber bölgenin en yoğun peri bacalarına ev sahipliği yapmaktadır. Zelve Açık Hava Müzesi giriş ücreti 50 TL

Zelve Vadisi Tarihi

Zelve Vadisi, Paşabağlarına 1 km, Avanos’a ise 5 km mesafededir. 3 farklı vadiden oluşan Zelve Vadisi, peri bacalarının en yoğun olduğu bölgedir. Geniş gövdeli ve sivri uçlu peri bacalarına ev sahipliği yapan Zelve, 9. yüzyıl ile 13. yüzyıl arasında Hristiyanların önemli bir yerleşim yeri haline gelmiştir. Ayrıca dini merkez olarak da kullanılmıştır. Çünkü yapılan araştırmalarda rahiplere ilk dini seminerlerin Zelve’de verildiği bilgisine ulaşılmıştır.

Zelve Vadisi Hakkında Bilgiler

Zelve Açık Hava Müzesinden bahsederken Zelve Vadisi hakkındaki bilgilere de ulaşmak gerekiyor. Kapadokya’daki en uzun süre kullanılan yerleşim yeri olarak bilinen bu vadi haliyle en eski yerleşim bölgesidir. Bir rivayete göre Hristiyanlık ilk defa burada yayılmıştır. Vadide çok sayıda kilise, manastır ve yerleşim yeri bulunurken Hristiyanlıktan sonra 1950’li yıllara kadar köy olarak tercih edilmiştir. Burada insanlar kaya içerisinde oydukları evlerde yaşamış ancak bir süre sonra Zelve Köyüne taşınarak hayatını sürdürmüştür.

Birbirinden güzel görüntüler oluşturan bu vadideki kaya evleri dikkat çekmektedir. Çünkü bölgeye ilk kez ulaşanlar bu evlerin ne kadar güzel göründüğüne şahitlik etmektedir. Ayrıca 1950’den önce bu evlerde yaşamın nasıl olduğuna dair görüntüleri hayal ederek bölge halkının nasıl vakit geçirdiğini anlayabilirsiniz.

Vadideki tüneller de ilgi çekmeye devam ediyor. Günümüze kadar yaşanan yıkılmalarla beraber aslında tünellerin neredeyse tamamı kapalıdır. Buna rağmen görüp gezebileceğiniz yapıların bir hayli fazla olduğunu söylemekte fayda var.

Zelve Vadisini daha yakından tanıyacak olursak; giriş kısmında yer alan ve pek çok etkinliğin düzenlendiği alan, görülmeye değerdir. Bu kadar güzel bir ortamda müzik dinlemek isteyenler, düzenlenen etkinliklere katılabilir. Vadide gezinmek isteyenler için bir hatırlatma yapmakta fayda var. Burada rahat ayakkabı ve kıyafetler tercih edilmelidir. Çünkü çevredeki yapıları görmek isteyenler bir süre yürümeli ve birkaç rotada tırmanmalıdır.

Zelve Vadisi ve Zelve Açık Hava Müzesi Kısa Soru Cevap

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.