Kayseri Gezilecek Yerler

Kayseri Gezilecek Yerler

Kayseri Gezilecek Yerler, neyi meşhur, Neler yapılır, konumu Yol tarifi

Kayseri’de görülmesi gereken yerler epey fazladır. Kayser ili hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile İç Anadolu Bölgesi içerisinde yer alan en önemli illerden biridir. Kayseri içerisinde gezilmesi, görülmesi gerekli olan pek çok bölge bulunmaktadır. Gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir yer olan Kayseri ili mutlaka ziyaret edilmelidir. Kayseri çok eski yerleşim yerlerinden biri olması nedeni ile pek çok farklı medeniyete ev sahipliği etmiştir. Bu nedenle birçok tarihi yapıyı bünyesinde barındırmaktadır. Bu tarihi dokular ve şehir içerisinde yer alan doğal güzellikler mutlaka görülmelidir. Sahip olduğu derin tarihi ile birlikte Kayseri ili hem yerli hem de yabancı pek çok turisti kendisine çekmektedir.

Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan tarihi yapıları dışında birçok tarihi camiye, kümbete, müze, türbe, kilise ve hamamlara sahiptir. Her bir yapının kendisine özgü özellikleri bulunmaktadır. Her bir yapı gezilmeye değerdir. Kayseri tarihi yapıların yanında pek çok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Erciyes Dağı, milli parklar, şelaleler, göller, vadiler ve kaplıcalar gibi pek çok farklı güzelliği burada bulabilmek mümkündür. Kayseri içerisinde yer alan tarihi ve doğal güzellikler ziyaretçileri karşılamaktadır.

Kayseri Nerededir, Konumu Kayseri Yol Tarifi

Kayseride nerdedir, Kayseri merkez konumuv ve Yol Tarifi

Kayseride Erciyes Dağı

Kayseri denildiğinde akla ilk olarak doğal bir güzellik olan Erciyes Dağı gelmektedir. Kayseri’nin bir simgesi haline gelmiştir. Erciyes Dağı, İç Anadolu Bölgesi içerisinde en büyük dağ olması sebebiyle oldukça ünlüdür. Kayseri Erciyes Dağı nedeni ile pek çok turisti kendisine çekmektedir. Bu nedenle Kayseri’de gezilecek yerler içerisinde ilk sırada bu dağ bulunmaktadır. Dağ il merkezine yaklaşık olarak 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Hiçbir zaman erimeyen karları ile muhteşem bir manzara bahşetmektedir. Rakımı 3919 metredir. Doğa ve dağ sporları için son derece uygundur. Bu nedenle sporcular tarafından ziyaret edilmektedir. Duruşu ve muhteşem manzarası ile dikkatleri üzerine çeken dağ her yıl pek çok ziyaretçiyi kendisine çekmektedir.

Türkiye sınırları içerisinde en çok ziyaret edilen kış sporları merkezi haline gelmiştir. Kayak merkezi ile birlikte pek çok turist Erciyes Dağı’nı ziyaret etmektedir. Erciyes Dağı’nın kayak yaşı 30 milyon yıl olarak söylenir. Erciyes Dağı aynı zamanda buraya gelecek olan ziyaretçileri için konaklama imkanları da sunmaktadır. Giriş ücretleri bulunmaktadır. Bu ücretler öğrenciler için çok daha düşük olabilmektedir.

Kayseride nereleri gezelim?

Kayseri Kalesi

Kayseri’de gezilecek yerler merkez içerisinde yer alan Kayseri Kalesi mutlaka görülmelidir. Yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak M.Ö. 3.yüzyıla dayandırılmaktadır. Birçok imparatorluk tarafından aktif bir şekilde kullanılmış olan bu kale son derece önemli bir yapıdır. Kaleye ait ilk ize Roma Dönemi’ne ait olan sikkelerde rastlanmıştır. İkinci iz ise Bizans kayıtlarında yer almaktadır. Kayseri ili geçmiş dönemlerde stratejik konumu nedeni ile pek çok saldırının merkezi olmuştur.

Kalenin iki adet giriş kapısı bulunmaktadır. Düzlük bir alana kurulmuştur. Dış ve iç kale olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Kesme ve moloz taşlar bu kalenin yapımında kullanılan malzemelerdir. Yapımı, mimarisi ve tarihi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Giriş ücreti bulunmaktadır. Giriş ücretinin ödenmesi ile birlikte ziyaret saatleri içerisinde içerisi ziyaretçilere açıktır.

Kapuzbaşı Şelaleleri

Kayseri’de piknik yerleri içerisinde yer alan Kapuzbaşı Şelaleleri Yahya ilçesinde bulunmaktadır. Kayseri’nin merkezine 155 km uzaklıkta bulunana bu şelaleler irili ufaklıdır. Aladağlar’da eriyen kar sularından beslenmektedirler. Kayseri ilinin doğal güzelliklerinden biri olan Zamantı Irmağı’na dökülmektedirler. Muhteşem bir manzaraya sahip olmaları nedeni ile özellikle fotoğraf tutkunlarının yoğun bir şekilde ziyaret ettikleri bölgeler içerisinde yer almaktadır. Toplamda 7 adet şelale bulunmaktadır. Bunlardan 5 tanesi büyük 2 tanesi ise küçük şelalelerdir. Yükselişleri 25 ile 75 metre arasında değişiklik göstermektedir.

Bölge yaz ayları içerisinde yoğun turist akınına uğramaktadır. Kayseri Kapuzbaşı Şelalesi’nde hem piknik hem de trekking gibi doğa sporları yapabilmek mümkündür. Bu nedenle de doğa sporları seven kişiler tarafından ziyaret edilmektedir. Bölge içerisinde pek çok farklı alabalık çiftliğine rastlamak da mümkündür.

Kayseri Saat Kulesi

Kayseri gezisi düzenleyen mutlaka uğramaları gerekli olan bölgelerden biri de Saat Kulesi’dir. Tam olarak meydanda yer alan bu tarihi yapı ikinci Abdülhamit dönemlerinde yaptırılmıştır. Bu dönemde her şehre saat kulesi yaptırmak oldukça meşhur olmuştur. Bu nedenle Kayseri içerisine de saat kulesi yapılmıştır. 1906 yılında inşaatı tamamlanmıştır. Yüksekliği tam olarak 10 metre uzunluğundadır. Kulenin çinkodan yapılan bir çatısı bulunmaktadır. Üzerinde rüzgar gülü yer alıyor. Kayseri içerisinde gezilmesi gerekli olan bölgeler içerisinde yer almaktadır. Profesyonel rehberler eşliğinde yapılan turlarla bölgede yer alan tarihi mekanlar hakkında detaylı bilgiler edinerek gezi düzenlemek mümkün olabilmektedir.

Kayseri Cumhuriyet Meydanı

Kayseri il merkezinde yer alan Cumhuriyet Meydanı, Kayseri tarihinin başlangıç noktası olarak bilinmektedir. 5000 yıllık bir geçmişe sahip olması nedeni ile oldukça önemli bir yere sahiptir. Gezi düzenleyen kişiler tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan yerler içerisinde yer almaktadır. Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait izler burada görülebilmektedir. Tarihi dokusu nedeni ile başlıca gezilecek yerler içerisine girmektedir.

Meydan aynı zamanda eski şehir merkezi ile yeni şehir merkezi arasında bir köprü görevi de görebilmektedir. Türkiye’nin en kapsamlı meydanı olarak kabul edilmektedir. Meydanda bulunan tarihi yapılar içerisinde Kayseri Kalesi, Bürüngüz Camii, Atatürk Heykeli ve Kurşunlu Camii bulunmaktadır. Bu meydana girişler ücretsizdir. Kişiler ücretsiz bir şekilde Kayseri gezi rehberi ile geziler düzenleyebilmektedirler.

Sultan Sazlığı Milli Parkı

Sultan Sazlığı Milli Parkı, Kayseri’de gezilecek doğal yerler içerisinde yer almaktadır. İl merkezine yaklaşık olarak 70 km uzaklıkta bulunmaktadır. 2006 yılında milli bir park haline getirilerek ziyaretçilerine kapılarını aralamıştır. Develi ve Yeşilhisar ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Doğal güzelliği nedeni ile mutlaka gezilmesi gereken yerler içerisinde yer almıştır. Bölgenin büyük bir kısmı sazlıklar ile kaplı bir haldedir.

Osmanlı Dönemi’nde Kayseri ilinde görev yapmakta olan sultanlar burada avlanırlardı. Bu nedenle adı Sultan Sazlığı olarak kalmıştır. Bu milli park sahip olduğu özellikler ile dikkatleri kendisine çekmektedir. Bölgede Erciyes Dağı görüntülenebilmektedir. Oldukça hoş manzaralara sahiptir. Bölgesel olarak Kuş Cenneti olarak bilinen parkı içerisinde 300’den fazla kuş türü olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda burada 428’den fazla bitki türü barınmaktadır. Bu nedenle bu bölge son derece önemlidir ve Kayseri’yi ziyaret eden gezginler tarafından mutlaka ziyaret edilmelidir.

Kayseri Arkeoloji Müzesi

Kayseri’de ne yapılır diye düşünen kişiler ilk olarak burada yer alan benzersiz müzeleri gezmekle işe başlayabilir. Merkezi olan Battalgazi ilçesi içerisinde yer alan bu müze arkeoloji müzesi olarak ziyaretçilerini kabul etmektedir. Burada yer alan eserler kronolojik sıraya göre düzenlenmiş ve bu şekilde sergilenmektedirler. Tunç Çağı dönemlerine kadar eski objeleri burada görebilmek mümkündür. 1969 yılında hizmete açılmıştır. Müzede en dikkat çekici tarihi eserler içerisinde tablet, madeni paralar bulunmaktadır. Mermerler de son derece dikkat çekici özelliklere sahiptir. Kayseri Arkeoloji Müzesi’ne gezi düzenlemek isteyen kişiler giriş ücreti ödemek zorundadır. Müzekart ile birlikte ücretsiz bir şekilde giriş yapabilmek mümkündür.

Kayseri Kakkında Kısa Soru Cevap
Kayseride nereleri gezelim?

Kayseri’de genelde tarihi bir gezi alanı oluşturup tarih kokan yerleri ziyaret edebilirsiniz.
Meryem Ana Kilisesi
Kayseri Atatürk Evi
Kapuzbaşı Şelalesi
Sultansazlığı
Talas
Tarihi Kayseri Mahallesi
Zeynel Abidin Türbesi
Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi
Gevher Nesibe Hatun Medresesi ve Şifahane
Kapalıçarşı ve Kazancılar Çarşısı
Mix Kayseri Yaşam Merkezi
Kayseri Cumhuriyet Meydanı
Hunat Hatun Camii ve Külliyesi
Alaca Kümbet
Ağırnas Yeraltı Şehirleri
Erciyes Dağı
Mimar Sinan Evi
Soğanlı Vadisi

Kayseride ne hediye alınabilir?

Kayseri’yi gezip dolaştıktan sonra sevdiklerinize kayseriden ne alabilirsiniz soruna bütçenize göre alabileceğiniz ürünler aşağıdadır.
Bünyan Halısı
Soğanlı Bez Bebekleri
Yahyalı Halısı
Sedef Ürünleri
Gilaburu Meyvesi
Pastırma
Mantı
Kayseri Maketleri

Kayseri yöresel ürünler nelerdir?

Kayseri şehrinin damak lezzeti birçok ilden farklılık göstermektedir. Sucuk, Pastırma mantı çeşitlerinden hariç olarak Nevzine, Pöç, Aside, Kayseri katmeri, Tahinli yaprak sarması cıvıklı Kayseri Tiridi, Yağlama yoğurt tatlısı gibi bir çok farklı yöreye özgü lezzetler bulunmaktadır.

Kayserinin hangi tatlısı meşhur?

Kayseri’nin bir çok farlı çeşit tatlısı bulunmaktadır ama bunların en başında gelen Nevzine Tatlısı gelmektedir. Pekmez ve tahinin farklı uyum içerisinde yapılan tatlının üzerinede ceviz serpiştirilerek sunum yapılan bu tatlı damaklarda farklı güzel lezzet sunmaktadır. Nevzine tatlısını Kayseri’yi ziyaret edenlerin illaki tatması gereken bir tatlı türüdür.

Kayserili neyi sever?

Kayserili Neyi severse zaten Kayseri’de de o meşhur olmuştur. Farklı şekillerde onlarca çeşit mantısı, pastırması ve sucuğu başta gelen Kayseri’lilerin sevdiği en başlıca ürünler arasındadır. Kayserilerin sevdiği ürünler arasında Çemen, Yağlama, Tahinli katmeri, Cıvıklı, Nevzine en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.