Kapadokya Kiliseleri

Kapadokya kiliseleri; Kapadokya bölgesinde yer alan bütün kiliseler hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı bir kategoridir. Kapadokya kiliselerinin tarihi detaylı bilgileri nelerdir.

Kapadokya’nın tarihine baktığınızda ilk tarih çağlarına kadar dayandığını görebilirsiniz. Milattan önceki dönemlerde genellikle çok tanrılı dinlere inanılmıştır. Ancak yaşanan savaşlar esnasında bölge talan edilmiş ve bu dönemlere ait eserlerin önemli bir kısmı yıkılmıştır. Bir kısmı da yıllar içerisinde yok olmuş ve toprak altında kalmıştır. Milattan sonraki yıllarda ise; önemli bir zaman diliminde Hristiyanların yaşam alanı olarak varlığını sürdürmüştür.

Ticaret yollarının kesişim noktasında bulunması, özellikle teknoloji ve ulaşım henüz çok ilerlememişken Kapadokya’nın daha kıymetli olmasını sağlamıştır. Ayrıca pek çok Hristiyan din adamı ve kesişin de uğrak noktası olmuştur. Bu nedenle Kapadokya’da çok sayıda kilise bulunmaktadır.

Kapadokya kiliseleri; Kapadokya bölgesinde yer alan bütün kiliseler hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı bir kategoridir. Kapadokya kiliselerinin tarihi detaylı bilgileri nelerdir.

Kapadokya Kiliseleri

Binlerce yıldır çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kapadokya bölgesinde yaklaşık 400 kilise olduğunu görebilirsiniz. Bu kiliseler farklı zaman dilemlerinde yapılmış ve farklı büyüklüklerdedir.

Kiliselerin önemli bir kısmında Kapadokya’dan çıkarılan taşlar kullanılmıştır. Aradan geçen onca yıla rağmen kiliseler içerisindeki çizimlerin hala net bir şekilde görülebilmesi ise; dikkat çekicidir.

Peribacalarının içerisine yapılmış oldukça fazla kilise vardır. Ayrıca kiliselerin içerisinde genellikle mahzen, yemekhane gibi yaşam alanları da mevcuttur. Bu durum, bölgedeki kiliselerin zaman zaman bir yaşam alanı olarak da kullanıldığının göstergesidir. Kimi zaman din adamları inzivaya çekilirken kiliselerde kalırlardı. Kimi zaman ise; yaşanan saldırılar esnasında kiliseler birer sığınak haline dönüşürdü.

Günümüzde Kapadokya’daki kiliselerin önemli bir kısmı aktif olarak kullanılmamaktadır. Ancak turistlerin ziyaretine açıktır. Çoğunda fotoğraf ve video çekimi serbest olmakla birlikte kiliseye girerken görevlilerden bildi almanızda fayda vardır.

Ziyaret saatleri, kiliselere göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle Kültür Bakanlığı tarafından işletildiğinden sabah saat 08.00’da açılmaktadır. Kapanış saati kış aylarında 17.00 iken; turizmin yoğun olduğu yaz ve bahar aylarında ise; 19.00’a kadar uzayabilmektedir.

Kapadokya kiliselerini gezmeden önce her bir kilise hakkında hazırladığımız içeriklerden faydalanabilirsiniz. Programınızı daha verimli geçirebilmek için aynı bölgedeki kiliseleri işaretleyebilir ve aynı anda ziyaret edecek bir plan oluşturabilirsiniz.

Eğer bir Kapadokya turuna katılırsanız profesyonel tur rehberi ile gezebilir ve kiliseler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Tatilinizi kendiniz planlamak istiyorsanız öncesinde kiliselerin geçmişini incelemenizde fayda vardır. Bu sayede gördüğünüz mimari ve şekilleri daha iyi anlamlandırma imkanına sahip olursunuz.

- Tokalı Kilise
- Elmalı Kilise
- Barbara Kilisesi
- Yılanlı Kilise
- Karanlık Kilise
- Çarıklı Kilise
- El Nazar Kilisesi
- Vaftizci Yahya Kilisesi
- Haçlı Kilisesi
- Kılıçlar Kilisesi
- Pancarlık Kilisesi
- Yusuf Koç Kilisesi
- Aziz Theodore Kilisesi
- Tavşanlı Kilisesi
- Aziz Basil Şapeli
- Üzümlü Kilisesi
- St.Jean Kilisesi
- Azize Catherine
- Dereyamanlı Kilisesi
- Azize Barbara Şapeli
- Konstantin Kilisesi

Tokalı, Elmalı, Barbara, Yılanlı, Karanlık, Çarıklı, El Nazar, Vaftizci Yahya, Haçlı, Kılıçlar, Pancarlık, Yusuf Koç, Aziz Theodore, Tavşanlı, Aziz Basil Şapeli, Üzümlü, St.Jean, Azize Catherine, Dereyamanlı Kilisesi, Azize Barbara Şapeli, Konstantin Kilisesi

https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6reme%27deki_kiliseler_listesi

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.