Kapadokya Yemekleri

Kapadokya Meşhur ev yemekleri ve Tatlıları

Kapadokya’ya geziye gelenler ilk olarak yörenin sahip olduğu benzersiz Kapadokya yemekleri lezzetlerini tatmak istemektedir. Kapadokya’ya gelindiğinde burada yer alan birbirinden güzel restoranlarda Kapadokya yemeklerini tadabilmek mümkündür. Kapadokya yemeklerinin en güzel yerlerde en güzel şekilde tadılabilmesi için verilmekte olan turlar bulunmaktadır. Yemek turu ile birlikte yöresel yemekler hakkında detaylı bilgiler edinebilmek ve birbirinden lezzetli yemekleri tadabilmek mümkün olmaktadır.

Türkiye sınırları içerisinde turizmin bel kemiklerinden biri olan Kapadokya bölgesi sadece bulunduğu ülke sınırları için değil, tüm dünya genelinde oldukça önemli bir turizm alanıdır. Hem yerli hem de yabancı turistlere her yıl ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl içerisinde milyonlarda ziyaretçi akınına uğramaktadır. Doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile birlikte Kapadokya bölgesi son derece yüksek bir öneme sahiptir. Bunların yanında sahip olduğu turizm aktiviteleri, lezzetli yemekleri ile ciddi beğeni toplamıştır. Günümüzde pek çok kişi tatil yapabilmek ve özel alanları görebilmek için bu bölgeye akın etmektedirler.

Kapadokya mutfağında birbirinden farklı lezzetlerde muhteşem tarifler bulunmaktadır. Kapadokya lezzetli sofralara geleneksel tariflere sahiptir. Geleneksel yöntemler ile birlikte hazırlanan geleneksel yemekler ziyaret edenler tarafından mutlaka tadılmalıdır. Kapadokya tatili görülebilecek muhteşem manzaralar ve birbirinden lezzetli yemekler ile birlikte çok daha keyifli bir hale gelebilmektedir. Yöresel lezzetler ile birlikte Kapadokya tatili çok daha unutulmaz bir hale gelebilmektedir.

Kapadokya Geleneksel Lezzetleri

Kapadokya yemek tarifleri İç Anadolu mutfağının geleneksel özelliklerine göre hazırlanmaktadır. Yöresel lezzet açısından coğrafi konum da son derece yönlendirici olabilmektedir. Tarımsal ürünlerin de çeşit açısından fazla olmaması durumu sofralarda yer alan yöresel tarifleri etkilemiştir. Bakliyatlar ile birlikte hazırlanan yemekler ön plana çıkmıştır. Yer alan lezzetler bu şekilde oluşum göstermiştir.

Meşhur Kapadokya yemekleri arasında bakliyat ve tahıl ürünlerini kırmızı et ile karıştırılarak çeşitli yemek tarifleri meydana gelmiştir. Kapadokya bölgesi için özellikle testi kebabı, çömlek fasulyesi gibi geleneksel yemekler en meşhur olanlarıdır. Bu yemekler burayı ziyarete gelenler tarafından mutlaka tadılmalıdır.

Tüm yemeklerin yanında Kapadokya bölgesi son derece gelişmiş bir içecek üreticiliğine sahiptir. Yeni tatlar denemek ve yemeğin yanında tadı damakta kalan içecekler de üretilmektedir. İçecek severlerin mutlaka Kapadokya’da yer alan çeşit çeşit içeceklerden tatması gerekmektedir. Bölgede yer altı mahzenleri bulunmaktadır. Uzun yıllar boyu üretilmekte olan ve saklanmakta olan şaraplar bulunmaktadır. Bu şaraplar oraya gidildiğinde mutlaka denenmesi gerekli olan lezzetler içerisinde yer almaktadır. Şarap üretimi bölgenin ekonomik açıdan da kalkınmasını sağlamaktadır. Şarap üreticiliği ciddi bir şekilde ekonomik olarak katkı sağlamaktadır. Kapadokya yemek açısından ün sağladığı kadar şarapları konusunda da yüksek bir üne sahiptir. Şarap sektörünün en önemli merkezlerinden biri Avanos bölgesi olarak bilinmektedir.

İç Anadolu’nun Kapadokya Lezzetleri

En güzel Kapadokya yemekleri bölgeye ziyarete gelenler tarafından merak edilmektedir. Kapadokya bölgesi içerisinde oldukça meşhur olan çeşitli yemekler bulunmaktadır. En güzel Kapadokya yemeklerini bulabilmek için ilk olarak İç Anadolu lezzetlerine bakmak gerekmektedir. İç Anadolu bölgesi lezzetleri son derece çeşitlidir ve Kapadokya’da İç Anadolu’da yer almaktadır. Bu nedenle bölgenin pek çok özelliğine sahiptir. Bölgenin özelliklerini alırken sahip olduğu birbirinden farklı lezzetleri almayı da ihmal etmemiştir. Yemek çeşitleri, sofra düzenleri, pişirme teknikleri, kullanılan araç ve gereçler gibi çeşitli kültürler Kapadokya bölgesi tarafından da benimsenmiştir. İç Anadolu mutfağı kendisine özgü pek çok yöne sahiptir. Bu yönlere Kapadokya bölgesinde de rastlamak mümkündür.

Çömlek Fasulyesi

Kapadokya’yı ziyaret edenler tarafından mutlaka tadılması gerekli olan bir lezzet olarak kişilerin karşısına çıkmaktadır. Kuru fasulye ilk olarak ocakta haşlanmaktadır. Sonrasında da doğranan etler ile birlikte çömleğin içerisine yerleştirilir ve üzerine bir miktar su dökülür. Önce kısa bir süre boyunca köz üzerinde pişirilmektedir. Sonrasında da üzerine salça ve soğan ile birlikte yapılan yemek sosu eklenir ve bu şekilde tekrar pişirilir. Benzersiz bir lezzet olması nedeni ile mutlaka tadılması gerekmektedir. Uzun pişme süresi ile zor yapılan lezzetler içerisindedir. Yörede, kendi teknikleri ile pişmiş bir şekilde tatmak gerekmektedir.

Testi Kebabı

Yöre içerisinde mutlaka tadılması gerekli olan bir diğer lezzettir. Doğranmış kuş başı etler, domates, sarımsak, kara biber, sivri biber ile harmanlanarak testinin içine yerleştirilmektedir. Bu karışımın üzerine de tereyağı dökülmektedir. Sonrasında da testinin ağzı bir hamur ile kapatılmaktadır. Hazırlanan testi ateşin üzerinde 2 saat boyunca bekletilmektedir. En sonunda da kırılır ve içerisinde yer alan lezzetli ve benzersiz yemek yenir. Testi kebabı bölge içerisinde en meşhur olan yemeklerden biridir. Dünya çapında da bu lezzet büyük bir üne sahiptir. Dünyanın her yerinden turist Kapadokya testi kebabı tadabilmek için bölgeyi ziyaret etmektedir.

Nohutlu Yahni

Nohutlu yahni de bölge tarafından sıklıkla yapılmakta olan ve kişiler tarafından oldukça beğenilmekte olan bir lezzettir. Koyun eti ile birlikte yapılmaktadır. Koyun eti soğan ile birlikte kavurulmaktadır. Önceden hazırlanan dana eti, soğan, tereyağı, zeytinyağı, tuz, karabiber, pul biber, kimyon ve nohut ile birlikte çömlek içerisinde yerleştirilir. Sonrasında et suyu ve su ile birlikte biber salçası, domates salçası ekleniyor. Son olarak tüm karışımlar tandırda çömlekle birlikte pişmeye bırakılmaktadır.

Kayısı Dolması

Pek çok Kapadokya yemeği gibi çömlek ile yapılmaktadır. Kapadokya yemeklerinin pek çoğu çömlekte yapılmaktadır. Bu şekilde farklı ve kendisine has bir lezzete sahip olmaktadırlar. Kayısı dolması da çömlek ile birlikte yapılan yemekler içerisinde yer almaktadır. Kayısı dolmasında tatlı kayısı ile birlikte parça etler kullanılmaktadır. Pişirdikten sonra da hemen servis edilen yemeklerdendir. Bu yemek en zor Kapadokya yemekleri içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle bu benzersiz lezzet buraya gelenler tarafından mutlaka tadılmalıdır. Kendisine has lezzeti ile ilk defa deneyen kişileri büyülemektedir.

Düğü Çorbası

Çorba severler için son derece benzersiz bir lezzettir. Bu çorba düğü adı verilen ince bulgur ile birlikte yapılmaktadır. Salça ve tereyağı kavrulduktan sonra üzerine su ilave edilir. Sonrasında da içerisine düğü atılarak pişirilmeye bırakılır. Lezzeti içerisine atılan farklı malzemeler ile birlikte benzersiz olabilmektedir.

Sütlü Çorba

Sütlü çorba tarifi de başka bölgelerde bulunmayan benzersiz lezzetler içerisinde yer almaktadır. Kaynatılan bulgura süt eklenerek yapılan bir çorbadır. En fazla tüketilen Kapadokya yemekleri içerisinde bulunmaktadır. Bölge halkı tarafından sıklıkla tüketilen bir yemektir. Turistlerin de ilgisini çeken ve çokça beğenilen bir çorba çeşididir. Özellikle çorba seveler tarafından mutlaka tadılmalıdır.

Gendime

Salça, soğan ve tereyağı kavrulur. Sonrasında içerisinde yarma eklenir. Bu esnada kurutulmuş kemik çömlek içerisine konulur. Sonrasında da üzerine kavrulmuş yarma ile birlikte su eklenmektedir. Bu şekilde tandır içerisinde çömlekle birlikte pişirilmektedir. Çömlekle yapılan yemekler içerisinde yer alıyor.

Bulamaç

Kapadokya meşhur tatlısı bulamaçtır. Yöresel bir tatlıdır. Buraya ziyarete gelenler tarafından mutlaka tadılması gerekli olan benzersiz bir lezzettir. Özellikle tatlı severler tarafından oldukça beğenilmekte olan bir tatlıdır. Bölgenin meşhur üzüm bağları ve üzüm bağlarında yetiştirilen özel üzümler bu benzersiz lezzetin ortaya çıkmasında en büyük rolü oynamaktadır. Bölge yemek kültürü içerisinde mutlaka denenmesi gerekli olan lezzetler arasındadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.