Aşk Vadisi

Aşk Vadisi Kapadokya Nerede Aşk Vadisi Hikayesi

Kapadokya’da gezilecek yerler arasında önemli bir konuma sahip olan Aşk Vadisi’ne Bağıldere tabelasını takip ederek ulaşabilirsiniz. Ancak Kapadokya turları düzenlenirken araç girişinin zor olduğu Aşk Vadisi’nin çoğu zaman tur kapsamında olmadığını söylemekte fayda var. Çok güzel bir bölge olan Aşk Vadisi uzun süredir balon turlarına katılan ziyaretçilerin uğrak yerleri arasındadır. Bu vadiyi kuş bakışı seyrederek harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Ancak en güzel fotoğrafların uygun hava koşullarında çekilebileceği unutulmamalıdır.

Kapadokya’da bulunan Aşk Vadisi hakkında bilgilere geçmeden önce kısaca bölgeyi ele almakta fayda var. Kapadokya, Nevşehir’in en önemli bölgesi olmakla beraber daha önceleri buraya ‘Beyaz Atlar’ adı verilmiştir. Kayseri, Niğde ve Aksaray gibi illerin komşusu olan Kapadokya’ya gelenler Aşk Vadisi’nde unutulmaz bir manzaranın tadını çıkarabilir.

4900 metre uzunluğa sahip olan Aşk Vadisi diğer adıyla Bağlıdere Vadisi’ne araç girişi pek mümkün olmasa da yaya olarak rahatlıkla gezinebilirsiniz. Bu bölgenin en önemli özelliği şüphesiz birbirinden güzel ve farklı olan peri bacalarıdır. Boyutları ve renkleri her zaman ziyaretçilerini etkileyen peri bacalarının yanı sıra meyve ağaçları ve üzüm bağlarının çokça yer aldığı Aşk Vadisi nerede, Aşk Vadisi hikayesi ve Nevşehir Aşk Vadisi yol tarifi gibi bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Bölge Hakkında Yorum Yapın
Aşk Vadisi Nerede?

Nevşehir Aşk Vadisi yol tarifi sorgulayanlar için; Aşk Vadisi – Aşıklar Vadisi ya da Bağlıdere Vadisi, Göreme bölgesi içinde yer almaktadır. Burada bulunan Aşıklar Tepesi’de vadinin dikkat çeken alanlarından biridir. Buraya çıkarak Kapadokya’nın tamamını seyredebilir ve gerçekten unutulmaz bir ana şahitlik edebilirsiniz. Şahsi araç ya da turlarla gelebileceğiniz aşk Vadisi’nde üzüm bağları size eşlik edecektir. Doğaya hayran kalacağınız bu bölgede çok güzel bir doğa yürüyüşü yapabileceğinizi de unutmayın.

Göreme’den yola çıkarak Uçhisar’a doğru giderken yolun aşağı kısmında kalan Aşk Vadisi’nin tabelalarında Bağlıdere ibaresiyle de karşılaşabilirsiniz. Giriş hemen sağ tarafta kalmakla beraber burada hediyelik eşya satan bir mağazayı görebilirsiniz. Aynı yolu takip ederek sağa doğru ayrılan yol üzerinden Bağlıdere’ye yoluna çıkabilirsiniz. Söz konusu yol uygunsuz ve dar olduğundan araç girişine uygun değildir. Bu yüzden tüflü arazide biraz yürüyerek Aşk Vadisine ulaşabilirsiniz.

Aşk Vadisi Hikayesi

Aşk Vadisi hikayesi aslında bölgeye gelmeden önce merak edilen konular arasındadır. Birbirinden farklı peri bacalarını seyretmeye doyamayacağınız bu güzel bölgedeki hikaye bir köyde geçmektedir. Çok eski zamanlarda burada harika bir güzelliğe sahip olan ve gür akan bir su bulunuyormuş. Bereketli bir köy olduğu için yaklaşık 10 kadar sülale bu köyde yaşamaya devam ediyormuş.

Köyde yaşayan iki sülale arasında bir kavga yaşanmış ve köy ne yazık ki iki farklı bölgeye ayrılmış. Köylerin ayrılmasından dolayı her iki köydeki gençler de birbiriyle hiçbir şekilde diyalog kurmazmış. Fakat yaşanan bu vahim olay karşısında ses çıkaran iki genci yine iki köylü tanıştırmak için bir araya getirmiş. İlk görüşte birbirine aşık olan bu gençlerin durumu köyün tamamına yayılınca iki köyün düşmanlığı artmaya başlamış. Burada büyüler yapılmış, çok sayıda kavga yaşanmış. Her şeye rağmen birbirini bırakmayan bu iki genç evlenmiş.

Aradan geçen zamanda bu gençlerin çocukları doğmuş. Aşk Vadisi hikayesi belki de en acı zamanlarına bu dönemde şahit olmuş. Savaşın bitmesini istemeyen köy halkı erkeği öldürmüş, kız ise intihar etmiş. Rivayete göre iki gencin ölmesinden sonra Allah’ın Aşk Vadisi’ne taş yağdırdığı anlatılmış ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Aşk Vadisi Yol Tarifi
Aşk Vadisi Hakkında Kısa Soru Cevaplar
Aşk Vadisi Nerede

Kapadokya bölgesinde Göreme beldesine bağlıdır. Göreme’den atv turu ile kolaylıkla Aşıklar vadisine en kolay ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Aşk Vadisi Girişi Ücretli Mi ?

Aşıklar vadisi bir diğer adıyla Aşk Vadisi girişi ücretli değildir. Ücretsiz olarak gezebileceğiniz vadiyi en rahat çekilde gezebilmeniz için özel aracınız ile en yakın yere vardıktan sonra, yürüyüş yarak Vadinin içerisinde gezi yaptıktan sonra tepe bölgeye çıkarak gerçek manzarayı izleyebilirsiniz.

Aşıklar Salıncağı Nerede?

Kapadokya Göreme beldesindeki Aşıklar Tepesinde bulunan Salıncak Cafe içerisinde bir bölümdür. Aşıklar Salıncağında fotoğraf çekimi yapmanızı tavsiye ederiz.

Aşk Vadisi Göreme arası kaç km?

Aşk Vadisi Nevşehir’in Göreme Beldesi içerisinde yer almaktadır, Göreme vadiler ve arazi şartlarına göre kısa yoldan ulaşım sağlandığında 4,5 km’dir. Kapadokya bölgesindeki diğer tatil konaklama yerlerine göre Ürgüp’ten aşıklar Vadisi 12,5 Km, Avanos’tan 7,9 km Uçhisar’a 4,8 km mesafede yer almaktadır.

Aşk Vadisi Fotoğrafları

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kapadokya Yardım
Kapadokya Yardım
Merhaba.
Yakın Zamanda Hizmete Girecektir.